Инсталиране на пръскалки за предното стъкло тип мъгла

Post Reply
Izanagi
Site Admin

Инсталиране на пръскалки за предното стъкло тип мъгла

Post by Izanagi » Sun May 13, 2012 8:35 pm

Колеги,
От американските форуми разбрахме, че на сивик 5-та и 6-та могат да се сложат пръскалки от новите CR-V, RSX и т.н., коитo не пръскат на струя, а на мъгла.
Струя:
100_3104.jpg
Мъгла:
100_3106.jpg
Поръчахме пръскалки с парт номер 76810-S10-A01 и ги инсталирахме са сивик 6-та.
Изглеждат така:
100_3102.jpg
И работят така видео

Инсталират се като се откачат маркучите на старите пръскалки и същите се извадят от капака.
Слагат се на тяхно място новите и се закачат маркучите.
Тънкият момент е, че старите имат пластмасови подложки на капака, които се махат, новите имат гумени такива в комплекта. Няма как да се ползват старите подложки, защото новите пръскалки имат различна форма и не лягат точно.
Другият тънък момент е, че старите пръскалки са с 90 градуса коляно отдолу за тръбичката, а новите са прави, която води до нужда от издърпване или удължаване на маркучите - вижда се от схемите и снимката на новите пръскалки.

При 6-та генерация тройникът на маркучите е свободен, а има шипка, която се фиксира на капака и хваща единичнят маркуч преди тройника. За да се инсталират пръскалките просто се придърпва единичният маркуч преди тройника за да освободи малко аванс на 2-та маркуча след тройника.
9600.png
При 5-та генерация тройникът на маркучите е и щипка и се фиксира на капака, ако маркучите са къси има 2 варианта:
-да се подмени дългият маркуч, а стария дълъг да се отреже да работи като къс.
-да се сложи тройник като на 6-та генерация сивик и отделна шипка за маркуча и да се издърпа маркуча като на 6-та.
9295.png
Има спорове за това дали помпата на нашите коли не е слаба за тези пръскалки, което води до недостатъчно покриване на прозореца при висока скорост !!!
Аз нямам инсталирани и нямам преки впечатления, нека колегите пишат и дадат видео или снимки.

eDaniel
noob

Re: Инсталиране на пръскалки за предното стъкло тип мъгла

Post by eDaniel » Sun Apr 20, 2014 11:28 pm

Разликата идва (според мен) не от помпата, а от разстоянието на пръскалката до стъклото. Виждал съм на видео пръскалки вградени в пластмасовата основа пред капака. Резултатът е много добър, струята е насочена косо към стъклото и почти не се влияе от скоростта. Проблемите са два иначе:
- от високата скорост основната част от "мъглата" се насочва в долната част на стъклото и чистачките трудно я поемат за да я разнесат
- пак от скоростта и от това, че струята всъщност няма плътност (мъгла) част от нея се разпръсква и отива по дяволите
При всички случаи бих казал, че еднопосочен клапан е абсолютно задължителен ако ще монтирате такива пръскалки. Разликата "преди" и "след" е огромна.

Izanagi
Site Admin

Post by Izanagi » Sun Apr 20, 2014 11:33 pm

Не съм слагал клапан, а от днес вече съм с такива и на 3-те коли и не бих ги сменил обратно за нищо на света.
Забелязах, че дори скапаните чистачки започват да чистят по-добре само след смяна на пръскалките, явно защото не се налага чистачките да разнасят водата, а тя си е по цялото стъкло изпръскана предварително.

cvetomill
noob

Post by cvetomill » Wed May 07, 2014 2:36 am

А защо всъщност е добре да се сложи и клапан, какво има да се връща?

eDaniel
noob

Post by eDaniel » Wed May 07, 2014 1:33 pm

Водата се връща надолу по маркуча, който е доволно дълъг. Когато има клапан, той кара водата да остане в горната част на маркуча и когато натиснеш копчето за пръскане резултатът е мигновен и струята е по-силна.
Аз имам два клапана, по един на всеки маркуч.

cvetomill
noob

Post by cvetomill » Wed May 07, 2014 10:56 pm

Да, звучи логично така. Може да пробвам и аз, от къде си ги намерил твоите или са Homemade :)

Post Reply